Upravit stránku

Dostihy

„Jeden z divů světa: kůň v plném trysku. Přijďte se pokochat – zdarma – na závodiště ve Vratislavi. Stejně jako po tisíce let předtím i dnes tady koně soutěží v tom, který je rychlejší, a plní sny svých majitelů, chovatelů a trenérů. V cíli se ukáže pravda. Nejúspěšnější partnerství mezi jezdcem a koněm jsou ta, která dosáhnou nejvyšší úrovně symbiózy. Koňské dostihy jsou nejnáročnější disciplínou jezdeckého sportu. Při rychlostech nad 60 km/h se krutě trestá každá chyba. Smekám před žokeji, kteří mají za sebou stovky vyhraných závodů. Smekám i před zvířaty. Vsaďte si na ně. Bohatě se vám to vrátí – vydejte se na neuvěřitelnou horskou dráhu emocí.“ Jerzy Sawka, výkonný ředitel vratislavského závodiště

DOSTIHY PLNOKREVNÍKŮ

Plnokrevný kůň je fenoménem v rámci svého druhu. Díky šlechtění zosobňuje nejvyšší kvalitu. Plnokrevník je energický, harmonický a nádherný tvor. Hlavním důvodem jeho chovu jsou závody. Člověk již dlouho rozvíjí přirozenou rychlost koní tak, že připouští nejvýkonnější páry. Rychlý kůň má evoluční výhodu: uteče predátorům. Plnokrevníci byli vyšlechtěni před více než třemi sty lety na Britských ostrovech. Jejich prapředky byli tři orientální hřebci zkřížení s místními závodními klisnami. Dnes plnokrevníci dominují na všech dostizích světa. Nejlepší jedinci nejsou na prodej. Zůstávají na chov a vydělávají svým majitelům každoročně miliony dolarů.

Skutečně výjimeční koně pak mají po celém světě pomníky. Jejich jména lidé vyslovují s úctou běžně projevovanou hrdinům: Secretariat, Northern Dancer, Galileo. I Polsko má svoje plnokrevné hrdiny. Tím prvním, který se proslavil, byl Ruler patřící vévodovi Ludwiku Krasińskému. Ruler pravidelně porážel koně bohatých ruských aristokratů. Skvělou kariéru měl za komunistické éře Pawiment z Iwna. Vyhrál Evropskou cenu v Kolíně nad Rýnem. Byl nezdolný: během jedné sezóny závodil 14krát na třech kontinentech: Evropa, Severní a Jižní Amerika. Jediný polský kůň, který se kdy zúčastnil nejprestižnějšího závodu na světě – francouzského Prix de l’Arc de Triomphe. Skončil pátý z 22 koní. Důchodce Tiumen se pase na českých loukách (viz obrázek). Tento kůň odchovaný v Moszně třikrát za sebou vyhrál nejtěžší závod světa: Velkou pardubickou. Za celých 140 let se to povedlo jen šesti koním.

ŽOKEJOVÉ

Na Západě jsou žokejové stejně slavní jako fotbalisté nebo herci. Irský dostihový jezdec Tony McCoy vyhrál 4357 závodů. To je absolutní rekord. Jeho jméno znají všichni dostihoví nadšenci. Náš Mieczysław Mełnicki, hvězda komunistických časů, vyhrál více než 1700 rovinových dostihů. Byl pánem polských a německých závodišť. Jeho specialitou bylo vyhrávat na koních odepsaných dokonce i jejich trenéry. Mełnicki debutoval ve Vratislavi, a v kariéře pokračoval ve varšavském Służewieci. Stejnou cestou se vydal Szczepan Mazur, chlapec z Księginice u Vratislavi, v současnosti nejtalentovanější polský žokej. Szczepan se úspěšně zapojuje do soutěží ve Spojených arabských emirátech. Pokud chcete jezdit na dostihových koních, potřebujete v sobě mít hodně odvahy a snad i špetku šílenství. Žokejové se podobají pilotům formule 1.

POVOLÁNÍ: JEZDEC

Poprvé v historii začal polský vzdělávací systém nabízet možnost vyučit se za jezdce. Je to díky společnému úsilí Vratislavského závodiště a Polské jezdecké federace. V Krzyżowicích nedaleko Vratislavi proto vzniklo odborné učiliště. Připojili jsme se tak k jezdeckým mocnostem jako Francie, Německo, Spojené království, Česká republika, Maďarsko, USA a Jižní Afrika, kde se jezdecké umění vyučuje již mnoho let.

MAJITELÉ

Kdyby nebyli lidé, kterým patří stáje a kteří vysílají svoje koně na závody, nebyly by ani žádné dostihy. Jsou takříkajíc solí dostihové země. Jezdectví je jejich vášeň, mají rádi adrenalin. A koně to určitě cítí – proto se pro ně snaží ze všech svých sil vyhrávat. Koně na našem závodišti patří umělcům i podnikatelům. Herec Bogusław Linda má Brega; Marek Siudym, další herec, má Tasmanii; zpěvačce Anně Jurksztowicz a skladateli Krzesimiru Dębskému patří Normana; Tomasz Misiak z firmy Workservice je majitelem Mankinda; Krystyna Łukasiewicz ze společnosti Look Finansowanie Inwestycji má Sang Janga; Tadeusz Sieradzki z Motorpolu zase Zrywa, Zewa a Zarru. A zdá se, že mají také štěstí: jejich plnokrevníci již získali několik titulů.
 

 

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti