Wyścigi konne mają w Pardubicach wieloletnią i bogatą tradycję sięgającą aż do 1842 roku. Wielka Pardubicka steeplechase wraz z tak budzącym respekt Wielkim Taxisem zdobyła renomę daleko za granicami Republiki Czeskiej i stała się jednym z najtrudniejszych i najstarszych wyścigów na kontynencie europejskim. Wielu dżokejów ponadto uważa udział w tym wyścigu za szczyt swojej kariery jeździeckiej. Nie każdy jednak wie, że Wielka Pardubicka właściwie nawiązała do biegów myśliwskich, którymi szlachta bawiła się w XIX wieku, i które wsławiły Pardubice w skali Cesarstwa Austriackiego, Austro-Węgier i całej Europy. Od tego czasu wyścig nieco się zmienił - długość trasy wzrosła i zmienił się też układ przeszkód. Wielki Taxis jednak przeraża dżokejów nieustannie.
Wielka Pardubicka
Historia wyścigu Wielka Pardubicka datuje się od 1874 roku, kiedy konie pierwszy raz pokonały trasę tego wyścigu. Wtedy prawdopodobnie nikt nie oczekiwał, jak wspaniała przyszłość czeka na tę steeplechase. Słynną pardubicką steeplechase jeździ się zawsze w drugą październikową niedzielę. Tradycję przerwała tylko niekorzystna pogoda w latach 1876 i 1908, obie wojny światowe i przyjście wojsk radzieckich w 1968 roku. Diś Wielka Pardubicka jest szczytem czeskiego sezonu wyścigowego i jednym z najtrudniejszych wyścigów w całej Europie. Jest wydarzeniem nie tylko sportowym, ale również towarzyskim, gdzie miesza się aromat drogich perfumów z zapachem końskiego potu. Trasa Wielkiej Padrubickiej ma długość 6900 metrów, jeźdźcy i konie pokonują na niej 31 przeszkód. Najbardziej znaną z nich jest Wielki Taxis, rów o długości pięciu metrów i głębokości jednego metra, który ukrywa przed wzrokiem koni do ostatniej chwili żywopłot o wysokości 150 centymetrów; przeszkoda, którą pokonuje się tylko na Wielkiej Pardubickiej. Przed samym udziałem dżokeje i ich końscy podopieczni muszą najpierw odbyć czteroczęściowy serial kwalifikacji i bez upadku dokończyć co najmniej jeden z wyścigów kwalifikacyjnych. Dopiero potem mogą wziąć udział w tym legendarnym wyścigu, którego najbardziej znanym zwycięzcą jest dżokej i trener Josef Váňa. Pierwsze miejsce zdobył w sumie osiem razy, w tym cztery razy siodłając konia Železníka.
Agrofert park
Tereny wyścigowe Pardubice o powierzchni 54 hektarów to nowoczesny areał wyścigowy i jeździecki o europejskich parametrach, gdzie odbywają się najtrudniejsze wyścigi z przeszkodami na kontynencie europejskim – Wielka Pardubicka steeplechase. Pardubicki tor wyścigowy w ramach sezonu wyścigowego trwającego od maja do października oferuje jednak dużo więcej imprez. Następnym prestiżowym wyścigiem jest Złoty Puchar, który odbywa się tu już ponad ćwierć stulecia. Chodzi o klasyczną steeplechase nazywany też Złotym Pucharem Izby Poselskiej Parlamentu RC. Warto też wspomnieć Mistrzostwa Republiki Czeskiej we wszechstronności, przeznaczone dla wszystkich kategorii wiekowych, od dzieci poprzez juniorów aż po seniorów, zawodników indywidualnych i drużyny. Jeźdźcy i ich konie muszą w ramach zawodów pokonać trzy dyscypliny – tresurę, parkury i jazdę terenową.
Do wielkich imprez o wieloletniej tradycji należy też międzynarodowa wystawa Konie w akcji, którą organizatorzy co roku koncypują tematycznie. Wystawa przedstawia specjalistom i laikom nie tylko przeglądy hodowlane, ale również pokazy umiejętności sportowych i roboczych koni wszystkich ras i wielkości. Można tu zobaczyć rasy koni od minihorse aż po zimnokrwiste, które konkurują na przykład w ciąganiu ciężkich ładunków lub oraniu.
W ciągu roku jest możliwe zwiedzenie terenów wyścigowych i stajni z przewodnikiem.
Więcej informacji: www.pardubice-racecourse.cz