Rasa Cartujano jest podstawą w hodowli konia hiszpańskiego czystej krwi zwłaszcza dlatego, że jest hodowana w znacznej ilości i służy do zakładania oraz doboru hodowlanego wielu znanych ras hiszpańskich, europejskich i amerykańskich.
Korzenie sięgają 1484 roku, kiedy to mnisi klasztoru kartuzjańskiego w Jerez de la Frontera postanowili założyć stadninę i wykorzystać dostępne w tym czasie klacze konia andaluzyjskiego.
Stajnie znajdowały się w rękach mnichów przez trzysta lat (w latach 1484 do 1810). Przez cały ten czas mnisi nieustannie udoskonalali rasę. Po ich odejściu z klasztoru w 1810 roku stajnie uratował przed upadkiem biskup Pedro José Zapata.
Od tego roku datuje się zmianę oznaczenia z „Hierro de la Campana“ na „Hierro del Bocado“, co obecnie jest oficjalnym tytułem wszystkich źrebiąt urodzonych w Yeguada de la Cartuja. W 1857 wdowa po biskupie Pedro José Zapata sprzedała kilka klaczy i ogierów Vicentowi Romerowi Garcii, który rozpoczął komercyjną hodowlę, przejętą w 1949 roku przez Fernando C. de Terry‘ego.
Przedsiębiorca pochodzenia irlandzkiego wiedział, że doskonałym image dla jego delikatnej sherry będzie obraz konia szlacheckiego, dlatego zgromadził najlepsze żyjące wówczas egzemplarze i wybudował dla nich doskonałe zaplecze. Konie pojawiły się na dekoracjach jego restauracji i barów, a także ciągnęły jego powozy. Jakość, piękno i płynny ruch koni, które stopniowo zyskały sławę na całym świecie, świadczyły o wiedzy zajmujących się nimi ludzi.
Ogiery (sementales) sprzedawał do stajni państwowych, dzięki czemu doszło do homogenizacji wielu koni hiszpańskich czystej krwi, do utworzenia typowych profilów i grup, które w poprzednich latach wyginęły w gonitwie za najwyższym i najsilniejszym zwierzęciem.
W 1981 roku spółka Rumasa S.A. odkupiła przedsiębiorstwa Terry’ego. Dwa lata później majątek Rumasa S.A. przejęło państwo, które następnie w 1985 roku rozdzieliło sprzedaż alkoholu od stajni. W 1990 roku natomiast państwo włączyło stajnie do państwowego przedsiębiorstwa EXPASA S.A., które przejęło na siebie odpowiedzialność za opiekę nad tym wyjątkowym dziedzictwem narodowym.
Yeguada de la Cartuja – Hierro del Bocado to najsłynniejsza baza rasy Cartujano na świecie: stado liczy ponad 200 zwierząt hodowanych na rozległych terenach w Fuente del Suero.