RYNEK
Rynek we Wrocławiu ma niemal 3,8 hektara i należy do największych dawnych placów targowych w Polsce (większe rynki są tylko w Krakowie i Olecku). Za to późnogotycki ratusz z 66-metrową wieżą jest najokazalszą tego typu budowlą w kraju.
Ciekawostki
- 213 metrów długości i 178 metrów szerokości ma wrocławski Rynek
- 60 kamienic otacza Rynek z czterech stron, w tym: Kamienica pod Złotym Słońcem, Kamienica pod Gryfami, Kamienica pod Siedmioma Elektorami, Kamienica pod Błękitnym Słońcem oraz dom towarowy braci Barasch (dzisiaj dom handlowy Feniks)
- 11 ulic odchodzi od Rynku
- 200 tysięcy widzów przewinęło się przez Rynek w Noc Sylwestrową w 2013 r.
Więcej na https://visitwroclaw.eu/miejsce/rynek-wroclaw
OSTRÓW TUMSKI
Najstarsza część Wrocławia, pozostałości pierwszej osady odkryte tu pochodzą z X wieku. Przez wieki podlegała władzy kościelnej, dzisiaj to nastrojowe miejsce, popularne wśród zakochanych, spacerowiczów i turystów. Katedra pw. Jana Chrzciciela zostało wybudowana w stylu gotyckim w miejscu, gdzie wcześniej stały mniejsze świątynie. Była kilkukrotnie przebudowywana i rozbudowywana. W czasie II wojny podczas oblężenia Festung Breslau została niemal doszczętnie zniszczona. Skrupulatnie odbudowana pełni rolę „matki kościołów” Dolnego Śląska. Najstarszą budowlą na Ostrowie jest kameralny, późnoromański kościół pw. Św. Idziego, pochodzi z początków XIII wieku.
Więcej na https://visitwroclaw.eu/miejsce/ostrow-tumski
HALA STULECIA
Hala Stulecia to jedno z największych dzieł architektury XX wieku. Oryginalna konstrukcja Maxa Berga znajduje się na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Została otwarta w 1913 r., w setną rocznicę zwycięstwa wojsk koalicji antyfrancuskiej nad armią Napoleona Bonapartego pod Lipskiem. Kopuła Hali Stulecia ma rozpiętość 65 m, a bryła budynku jest wysoka na 42 m. Główną salę widowiskową otaczają kuluary. Na widowni i płycie może się zmieścić nawet 10 tys. osób.
Więcej na https://visitwroclaw.eu/miejsce/hala-stulecia-we-wroclawiu